streda 12. novembra 2014

Hľadám šikovných ľudí

Hľadám šikovných ľudí.  Niekedy často, niekedy menej častejšie. Chemikov, ktorí vedia učiť - stále. Pracovné pohovory a celý ten personálny kolotoč ma „baví". Veď kto by nemal rád neskutočné  a neskutočne dlhé motivačné listy. Vážený/á!  Motivačný list, to je Vám teda vážna vec!   Hans Christian Andersen by robil len „copy“  a „paste“. Niektoré časti by musel premazať, aby nezneli v jeho rozprávkach veľmi neskutočne.

Kategória: fotografia. Nepatrí do životopisov! Fakt! Ak Vám bude niekto tvrdiť, niečo iné, iba Vás klame.  Nie ja, on Vás klame!  Fotka v samostatnej prílohe, fotka celej postavy,  fotka dole nohami (Há! Chyták, len či pozorne čítate),  fotka hore nohami (počítačové znalosti: photoshop – pokročilá. No jasné zlatičko moje, to ti len to tlačidlo na otočenie tej fotky teraz niekam na chvíľku zmizlo. Počítačová myška urobila hami-ham). Fotka na lavičke, fotka na lavičke s cudzou osobou, fotka cudzej osoby (pani poslala asi svojho manžela.  Pri bufetovom stánku stál s pivkom v ruke aj s pivkom pod klobúkom, teda viac stálo to pivko ako pán. Presne tá póza: noha neposlúcha, ale pivo sa nemôže rozliať). Fotka rovno z kaderka. Možno sa taká narodila a možno je to len fúkaná. Účes to bol celkom fajn, len ten fén a vitrínka so vzorovými farbami k nemu na tej fotke neladili.

Raz som dostala takého pánečka, v oblečku s kravatičkou. Parádny bol. Podozrenie vzbudzoval hneď do sekundy.  Obchoďák, ale ako vyšitý (krížikovým vzorom).  Čo s ním, keď ja hľadám toho chemika. No počkaj ty páneček, veď ja si na teba zoberiem zoom! Veru som aj zobrala, rozkopírovala som si ho na celú A4 (s maximálnou ostrosťou, presahujúcou aj ostrosť hladného dravca).  Páneček bol parádny. Aj tehličky mal! Nie, nie nebolo to na bruchu, na stene ich mal.  A hneď vedľa tehličiek pisoár! Paneček v oblečku, odfotení jabĺčkovým mobilom na VEREJNOM „vécku“ .  Ďakovala som osudu, že som nedoplatila na svoju zvedavosť  inými detailmi prostredia na tej fotke. 

Zvláštnu kategóriu tvorí „native speaker“ – rodený rečník. Slovensko má asi najviac „anglických native speakrov“  Fakt!  (Profesionálnych a zodpovedných „niečo medzi -1 a 0) Každý, kto bol v Londýne viac ako 2 roky to má hrdo napísané v životopise. A potom...  Bohužiaľ nemôžem Vám zarátať to, že ste chodili pre neter do škôlky ako pedagogickú prax. Nie ani to, že ste odoberali pol roka časopis „Včielka“  stále nie je dostačujúce.  Jeden pán, sa držal príslovia: koľkokrát native si toľkokrát  si schizofrenikom. Angličtina – rodený rečník, španielčina- rodený rečník, arabčina – rodený rečník, ruština- rodený rečník.  Krajina pôvodu: Poľsko.  Brala som to tak, že si len zle preložiť „rodený“ a chcel len povedať, že je „rodinný“ rečník – teda celú rodinu privíta na oslavách pozdravmi v 4 jazykoch, potom plynule prechádza do poľštiny.

Viete ako spoznáte ozajstného nativa? Zavolá Vám po 2 mesiacoch od podpisu zmluvy (na rok) o 21:00 z letiska, že zajtra ráno na tú 7:00 nemôže prísť učiť, lebo sa nastálo  vracia domov. Ak sa Vám nedovolá pokojne si túto informáciu nájdete ráno o tých 7:00 v pracovnom e-maile. Parádne je to s nimi J

Na záver pár úryvkov  z Tisíc a jednej personálnej truhlice:  „ Túto pracovnú pozíciu som nikdy nevykonávala.  Mám, ale o danú oblasť záujem. Vašu pracovnú ponuku beriem ako výzvu  a chcem si vyskúšať či, by bola daná oblasť pre mňa tá pravá.“  „Napíšte mi aký je tam plat a ja Vám pošlem životopis.“ „O prácu mám veľmi veľký záujem, nemám ale kredit, tak mi určite zavolajte.“  „Rada by som Vás pytovala, viac na pracovná ponuka. Bude veľmi dobrá prísť zajtra? Pôjdem okolo.“  „ V danej oblasti nikoho lepšieho ako som ja nemáte šancu nájsť.“  „Som pre túto prácu ako stvorená.“