štvrtok 14. mája 2015

Leto "is coming"

Cítiť leto, alebo aspoň po ňom tužíme, ako deti po hračkách z výkladu, alebo po saláme z výkladu!!!  Jednu škôlkarskú partiu,  som takú stretla, akurát včera. Pred výkladom potravín stálo 7 škôlkárov v žltých cestárskych vestičkách. Čakali na „paáán učiteľku“, ktorá si odbehla niečo narýchlo kúpiť.   Keď ste ich pozorovali z vnútra, kukalo na vás 14 očiek, ktoré sem tam žmurkli, sem tam sa pregúľali a sem tam nadšene zvýskli nad „bohovskou akciou“ , ktorú vykukali z veľkej informačnej tabule.  Skoro ako rybičky v akváriu.  Jasné s pripučenými tvárami o sklo a rovno aj s pusinami, ktoré robili bublinky slín (veď píšem – originál rybičky), „pusiny“ mali jasné, tiež pripučené o to špinavé vonkajšie sklo. Imunitný systém mal branecký deň (bral každú baktériu). „Pááán učiteľka“ asi tiež cítila tú letnú atmosféru a asi mala  aj kúpený nejaký first minute (odpočítaj najkratšiu inkubačnú dobu prejavu bacila výkladného, prirátaj k nej 2 dni na rozšírenie po celej škôlke a máš jej deň odletu J).

Ja som tiež pripučila oči o sklá výkladov v cestovných kanceláriách. Len tak zo zvedavosti. Dovolenka, by padla dobre, keby padla kamkoľvek. Jedine pád do stratena, by bol stratený. Pokúsim sa teda asi dobre pozerať, kam to bude padať, ak to teda padne, i keď som stratený prípad asi skôr ja. Moja nenáročnosť na dovolenku, je pre moje okolie tak náročná, že ma nechcú nikam zobrať (žartujem, oni nechcú zobrať, len samých seba).  

Poznáte to. Prídete na dovolenku capnete sa o nejaký ten betón, lehátko, alebo sa rovno zahrabete do piesku a na konci dovolenky vás z toho betónu pekne priškvarených zoškrabú, prípadne vás len vyhrabú a najviac vytešených zoberú domov. No, tak tento druh dolovenkára ja vôbec nie som.  Trochu mi to príde ako dať pukancovú kukuricu vypukať do mikrovlnky. Pekne na 8 minút vás pod  žiaričom vypukajú a opália aj zatočia, a hneď vedľa vás môžete pozorovať ako sa griluje hydina. Pasívny oddych. Ja viem. Ja si ho odložím na trošku neskôr... tak po tej 50 siatke.

Druhý druh dovolenkárov volám „pôžitkári, prejedační“. Ako aj tomuto rozumiem. Od Nového roka rysuješ do plaviek, tak šup šup si urobiť rýchlo pár selfie, samoška treba prehodiť minimálne troje plavky, no a keď je dofotené, hurá konečne na jedlo však je to all inclusive –teda v preklade ako kamarát hovorí, jedz kým ti črevá neroztrhá. Vedeli ste, že slovo „zadarmo“ dokáže strojnásobiť obsah vášho žalúdka?

Ďalšiu kategóriu dovolenkárov volám „hviezdičkáči“. Hviezdičky musia byť! Veľa a určite nie na nočnej oblohe.  Minimálne na plávacom kolese a začína sa pri počte štyri. Mega luxusný hotel, hádam sa na socky nepôjde !! Socky sú len na fotkách. Lebo mega luxusný hotel má mega luxusné WC aj kúpeľňu („socky“ zariadenia).  No a nedones domov aspoň 18 záberov práve tohto zákutia. Nech všetci pekne vedia, ako ste sa mali. Rodina sa posadí do kruhu a začne sa prezentácia. Pekne od začiatku. Hviezdičky v názve hotela, hviezdičky na pohároch, vidličkách, lyžičkách a potom plynulý prechod na socky z prednej strany, z bočnej a keby to šlo tak určite aj zo zadnej. Ďalej sa pokračuje fotkami izbových osušiek. No a keď sa po pol hodinke osušky objavia opäť, odpoveďou na váš zmätený výraz je, že to sú vymenené, také ktoré dostali na druhý deň.  Ale ten hotel si nevie držať úroveň. Mali podstatne nižšiu gramáž na meter štvorcový, ako tie v prvý deň. Nalákať zákazníkov to áno, udržať si úroveň to už je ťažšie, ako by povedal pravý hviezdičkáč.

Ďalšiu kategóriu tvoria čudáci. Opíjajú sa nočnou atmosférou mesta, chodia tancovať, ochutnávajú miestne špeciality, trepú sa po okolí aj po vzdialenom okolí, aby videli napr. kostol, vežu či len väčšiu skalu. Zachytávajú farby a chute lokality. Ráno dokážu vstať a navštíviť miestnu tržnicu, čvachtajú sa v mori na korytnačku a do kufra si pokojne pribalia nejakú knihu a krížovky (Niečo neskutočné,  vymeniť až polkilovú knihu za 5 pár sandálok). Čudáci sú to, ja ich „znám“ ja tiež ním som J.

PS: Mám aj ďalšie kategórie dovolenkárov. To dáme ale v časti All you can eat/ do in holiday vol.2 J