utorok 12. januára 2016

Betlehemské svetlo

Vianoce. Čas tradícií, zvykov (aj iných ako nákupných) a určite aj čas lásky a zázrakov. Pre mňa asi tým najväčším vianočným zázrakom je ako 24.12. aj deti ateistov čakajú na Ježiška, ktorému napísali tri listy a dve pohľadnice, najlepšie na adresu: Severný Pól 9.

Určite z lásky, možno trochu aj zo závanom toho duchovného sa známy rozhodol tento rok manželku potešiť prinesením Betlehemského svetla. Myšlienka hodná Vianoc. Tak ten známy nasadil do auta najskôr ich 5 ročného syna Miška a potom seba a niekoľko desiatok km išiel pre to Betlehemské svetlo do najbližšieho mesta. 

Miško bol svetielkom nadšený. Normálne mu plamienok plápolal v jeho očiach a o trošku neskôr na rukáve bundy. Úplne, ale úplne poznám ten pocit. Na „Dušičky“ som takto upálila rukávy štyri. Po prvom roku mi kúpili aj novú zimnú bundu, ale tie ostatné to vzdali a vyskladalo sa mi na tom jednom rukáve celé Káčerovo. V poradí Luj, Huj, Duj. Ešte, že v tej dobe boli také trendy nášivky. Strýka Držgroša som nestihla. To už mi bola bunda malá. Škoda. Miškov rukáv uhasili. Povedali si, že nevadí veď sú Vianoce a rukáv predsa horel svätým ohňom.

Betlehemské svetlo už bolo doma. Vystupovalo v lampáši z auta, keď zrazu sa lampáš rozhojdal vo vetre a ..... bola tma. „Vieš, Miško skoro nedýchal. Potom rýchlo pozrel na rukáv či ešte nehorí, že by ním ten lampáš zapálil a potom sa mu začali tlačiť slzy do očí. Musel som niečo urobiť.“ Skúša obhajobu známy. „Tak som ho rýchlo zapálil zapaľovačom, nič iné mi nenapadlo....“ Teraz som skoro nedýchala ja. „Miško bol spokojný, svetlo horelo a dohodli sme sa, že to bude naše veľké tajomstvo.“ Stále som nedýchala. Miško sa do piatich minút po príchode s najväčšou správou dňa „priplížil“ k mamine a tichým hláskom jej hovorí : „Mamí, vieš čo sa nám stalo? Zhaslo nám svetielko. Ale NEMUSÍŠ SA BÁÁÁŤ, ocinko ho zapálil ZAPAĽOVAČOM, už horí. Sme to zachránili.“ Horelo veru u ich domá celé Vianoce a známy bol poslaný za trest robiť zvieracieho herca do Betlehema (len virtuálne). Ponaučenie príbehu: v zapaľovači, ktorý s tebou chodil celý rok do kostola, Betlehemské svetlo nenájdeš. Ponaučenie číslo dva: Biblická veta ".... a bolo svetlo" nefunguje! Dokonca ani na to Betlehemské svetlo.